شب عروسکهای لیلی

عروسک لیلی قدمتی چندهزارساله دارد و  متعلق به قوم لر است،لیلی قابلیت حرکات موزون دارد و موهایش طبیعی است تا  پیوند مادر و دختر همیشه برقرار باشد و چوب از نی درست شده که نشان انسان کامل است.لیلی با مشارکت زن و مرد درست می شود.این عروسک پس از فراموشی دوباره احیا شده و ثبت ملی شده است.

در شب " عروسکهای لیلی " آمن خادمی درباره: عروسک و دلیار، پوپک عظیم پور درباره: عروسک های اقوام،  شهدخت لشکری درباره: حرکات موزون در فرهنگ قوم لر و نوراباد ممسنی ، محمد رضا امیری درباره: اهمیت لیلی بازی و محیط طباطبایی درباره عروسک سخنرانی خواهند کرد و همچنین نمایشگاهی از عروسکهای لیلی  و دلیار برپا خواهد شد.

" شب عروسکهای لیلی" در ساعت پنج بعد از ظهر  سه شنبه سی ویکم مرداد در کانون زبان پارسی برگزار می شود .

خیابان ولی عصر . سه راه زعفرانیه . خیابان عارف نسب .پلاک
گفتگو با خانم دکتر پروین سلاجقه

نود و هشتمین جلسه از سلسه نشست های صبح پنجشنبه کتابفروشی آینده به گفتگو به خانم دکتر پروین سلاجقه اختصاص یافته است . این دیدار وگفتگو در ساعت نه ونیم صبح بیست وششم مرداد ماه در کتابفروشی آینده برگزار می شود.دکتر سلاجقه سالهاست که در موسسات اموزشی و دانشگاه های کشور در حوزه ادبیات ونقد ادبی تدریس می کنند. مقالات بسیاری در زمینه نظریه و نقد ادبی ازایشان منتشر شده
است وبیش ازده جلد کتاب در حوزه ادبیات و نقدادبی منتشر کرده اند که جوایز ادبی به این کتابها تعلق گرفته است.
دیدار وگفتگو با دکتر سلاجقه نه ونیم صبح پنجشنبه بیست و ششم مرداد در کتابفروشی آینده .خیابان ولی عصر . خیابان عارف نسب پلاک دوازده برگزار می شود
شب محمد زهرایی رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان

به مناسبت چهارمین سالگرد خاموشی بنیانگذار نشر کارنامه زنده یاد محمد زهرایی مجله بخارا و نشر کارنامه شبی به منظور بزرگداشت یاد و خاطره وی در کانون زبان پارسی در ساعت پنج پنجشنبه بیست وششم مرداد برگزار می کنند.

در شب محمد زهرایی رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان درباره : نقش زهرایی در مدرن کردن کتابفروشی هاو نشر ایران سخن خواهند گفت و دیگر سخنرانان: داود موسایی ،موناسیف ، محمد تقی عرفانپور ، روزبه زهرایی و علی دهباشی درباره دیگر وجوه نیم قرن تلاشهای زهرایی در عرصه نشر کتاب سخن خواهند گفت. در این مراسم همچنین فیلمی مستند از مهرداد دفتری به نمایش در می اید که در این فیلم : محمد علی موحد ، نجف دریا بندری، منوچهر انور وعلی میرزایی صحبت می کنند.
خیابان ولی عصر. سه راه زعفرانیه . خیابان عارف نسب . پلاک ۱۲ کانون زبان پارسی ،بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار
دیدار و گفتگو با ابوالحسن تهامی‎نژاد

پنجشنبه این هفته، 19 مرداد 1396، ساعت نُه و نیم صبح مجله بخارا و کتابفروشی آینده میزبان ابوالحسن تهامی‎نژاد، از پیشکسوتان دوبله در ایران، خواهند بود.

ابوالحسن تهامی‎نژاد، نویسنده، مترجم، منتقد فیلم، بازیگر، دوبلور، و مدیر دوبلاژ در 1317 در تهران به دنیا آمده و دانش‎آموخته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشسرای عالی است. او از 1336 به عرصه تئاتر قدم گذاشت و پس از آن به گویندگی فیلم روی آورد و خیلی زود، از 1340 ، مسئولیت ترجمه و مدیریت دوبلاژ را نیز به وی سپردند و از آن روز تا کنون بیش از ده‎ها کتاب و فیلم‎نامه را به زبان فارسی ترجمه و به دست نشر سپرده و دوبله و مدیریت دوبلاژ ده‎ها فیلم سینمایی و مجموعه‎های تلویزیونی را بر عهده داشته است.

در نشست دیدار و گفتگو با استاد تهامی نژاد اخرین اثر ایشان که اجرای دراماتیک رستم وسهراب است در یک بسته شامل کتاب و دوcd عرضه خواهد شد. و بخشی از متن توسط استاد اجرا می شود . در cd ضمیمه کتاب گویندگان فیلم  نقشهای قهرمانان شاهنامه را بازی می کنند. چنگیز جلیلوند: رستم . افشین زینوری : سهراب. مریم شیزاد: تهمینه .ابوالحسن تهامی نژاد: فردوسی.

نشانی: خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره 12
شب ایران و چین

از آنجا كه روابط فرهنگی ديرينه ى دو كشور ايران چين و حوزه زبان فارسی و ترجمه ادبیات فارسی به زبان چینی همواره مورد توجه دانشجویان و استادان زبان فارسی بوده است .و همزمان چند تن از استادان ایران شناس چین به ایران سفر کردند . شبی به همین مناسبت در کانون زبان فارسی (بنیاد موقوفات محمود افشار) در ساعت پنج عصر پنجشنبه نوزدهم مرداد ماه برپا میگردد. در این مراسم همچنین چند شعر به زبان چینی توسط بنین واصف قرائت  خواهد شد.

در شب ايران و چين

سخنرانان درباره موضوعات زير صحبت خواهند كرد:

چى كاى يو

ايران شناسى در چين و چگونگى ارتقا سطح آن

چن جون خوا

آشنايى با ايران شناسى دانشگاه جنوب غربى چين

يو گويى لى

ضرورت تبادلات فرهنگى ايران و چين

آزاده باقرى

شناخت طرح "يك كمربند يك جاده" با رويكرد چينى

سيد جواد حسينى

ايرانشناسى در چين بموازات چين شناسى در ايران

خیابان ولی عصر . سه راه زعفرانیه . خیابان عارف نسب . پلاک 12
«روزی می‌روی» در اردبیل رونمایی می‌شود

آیین رونمایی از کتاب «روزی می‌روی» نوشته‌ی عادل قلی‌پور، شنبه در اردبیل برگزار می‌شود.

در آیین رونمایی و جشن امضای این مجموعه داستان که به‌همت مؤسسه‌ی مطالعاتی عصر پژوهش برگزار خواهد شد، صالح عطایی، مظاهر شهامت، وحید علیرضایی و ابراهیم عادل‌نیا درباره‌ی این اثر داستانی سخن خواهند گفت.

این برنامه شنبه 14 مردادماه جاری از ساعت 17:30 در مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل (نگارخانه‌ی قوام‌الدین) برگزار خواهد شد.

مجموعه داستان «روزی می‌روی» را انتشارات آرادمان از عادل قلی‌پور، نویسنده‌ی اهل اردبیل، شامل داستان‌های شب گرگ، خانه‌ی پدری، چهار قدم مانده به درخت، تصادف، تیرهای برگ، قضیه‌ی مرگ آرش، اسب‌های بخار، روزی می‌روی، بازرس ژاور، سیم خاردار و کلونازپام 1، در 120 صفحه منتشر کرده است.
شب دکتر مهدی حمیدی شیرازی

دکتر شفیعی کدکنی : " اگر ارتباط نسلهای آينده با شعر گذشته فارسی حفظ شود ، شعر حمیدی در آينده میتواند یکی از مظاهر جمال هنری زبان فارسی در عصر ما باشد."

شب دکتر حمیدی شیرازی در ساعت پنج بعداز ظهر سه شنبه دهم مرداد در کانون زبان پارسی برگزار میشود. در این مراسم دکتر سید مصطفی محقق داماد. دكتر امیر بانو کریمی. ناهید افخم. نوشیار حمیدی. دكتر مهدی فیروزیان و محمد خلیلی سخنرانی خواهند کرد. همچنین شعر "قو" با صدای دکتر حمیدی پخش خواهد شد.

خیابان ولی عصر .سه راه زعفرانیه. خیابان عارف نسب پلاک12
فراخوان ششمین دوره جشنواره داستان جایزه ادبی «هزار و یک شب»

با موضوع : آزاد
و با محوریت « صلح جهانی »

(ویژه نویسندگان فارسی زبان سراسر جهان)

 *_مهلت ارسال اثر تا پایان مهر ماه جاری می باشد،


نفرات اول تا سوم این جشنواره در مراسم اختتامیه اعلام و به برگزیدگان جشنواره جوایزی تعلق خواهد گرفت.
همچنین از پنج نویسنده شایسته تقدیر نیز با اهدای لوح جشنواره تقدیر خواهدشد.

http://1001dastan.blogfa.com/post/132
فراخوان ششمین دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج

«ﺍﺯ ﺁﻥ ﺟﺎ ﺑﻪ ﺷﻬﺮﯼ ﺭﺳﯿﺪﯾﻢ. ﺷﻬﺮﯼ ﻧﯿﮑﻮ ﺑﺎ ﺁﺏ ﺭﻭﺍﻥ ﻭ ﻧﺨﻠﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﻧﺎﺭﻧﺞ ﻭ ﺑﺎﺭﻭﯼ ﺣﺼﯿﻦ ﻭ ﺩﺭﯼ ﺁﻫﻨﯿﻦ ﻭ ﭼﺸﻤﻪ‌ﻫﺎﯼ ﺁﺏ ﺭﻭﺍﻥ ...»

با تفألی از ناصرخسرو بار سفر ببندید و قصه‌ای همراه‌تان کنید و به جشن ما بیایید تا نارنج زرین و بنفشه بر طبق بگذاریم و به پیشبازتان بیاییم. حالا ششمین دوره‌ی این جشنواره، ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﺑﺎ ﺩوازدﻫﻤﯿﻦ ﺳﺎﻝ ﺗﺄﺳﯿﺲ ﮐﺎﺭﮔﺎﻩ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﺑﺎﺭﺍﻥ بوسیله‌ی انجمن اهل قلم و ﺑﺎ ﻫﻤﯿﺎﺭﯼ ﺍﺩﺍﺭﻩ ﮐﻞ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻭ ﺍﺭﺷﺎﺩ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻓﺎﺭﺱ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ﺟﻬﺮﻡ ﻭ نیز همراهی ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﯼ و ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﺍﺭﯼ ﻭﯾﮋﻩ‌ی ﺟﻬﺮﻡ ﻣﻤﮑﻦ ﺷﺪ.

ادامه مطلب: فراخوان ششمین دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج
از پوستر ششمین دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج رونمایی شد.

صبح امروز در محل کارگاه داستان باران جهرم با حضور دکتر «سیدهادی حسینی» معاون حقوقی، امور مجلس و امور استان‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر «محمدرضا رضایی» نماینده مردم شریف جهرم در مجلس شورای اسلامی، مهندس «معمار» مدیرکل طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «بهزاد مریدی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، مهندس «علیرضا صحرائیان» معاونت استاندار و فرماندار ویژه شهرستان جهرم، مهندس «سیاوش قزلی» شهردار جهرم، «بهرام بشیرزاده» و استاد «نبی‌ سلامی» مشاوران مدیر کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، «محسن نعمت‌اللهی» رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهرم، سایر مسئولین استانی و محلی و برخی از اهالی فرهنگ و هنر این شهرستان از پوستر ششمین دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج رونمایی شد.

ادامه مطلب: از پوستر ششمین دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج رونمایی شد.
فراخوان دومین دوره رقابت کشوری داستان‌نویسی علمی تخیلی و نقاشی با موضوع نجوم و فضا | اطلاعیه شماره ۱

انجمن نجوم آیاز تبریز
#اطلاعیه
#فراخوان
#علمی_تخیلی
#رویای_کهکشانی_من

@AyazAstro
فراخوان ششمین دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج بزودی منتشر می‌شود

به گزارش پایگاه فرهنگی نارنج فراخوان ششمین دوره‌ی دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج اوایل مردادماه 1396 منتشر خواهد شد.
مدیر اجرایی این دوسالانه گفت: دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج اولین‌بار در 29 آذر 1386 به همت کارگاه داستان باران و به صورت استانی درشهرستان جهرم برگزار شد.
محمد بادپر با اشاره به اینکه خوشبختانه این دوسالانه با سابقه‌ی خوب توانسته جایگاه خوبی در بین علاقه‌مندان ادبیات داستانی به دست بیاورد افزود: امسال نیز با استفاده از تجربیات دوره‌های قبل و با کمک گرفتن از بزرگان ادبیات داستانی در تلاشیم ششمین دوره را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم.
وی یادآور شد: دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج بوسیله کارگاه داستان باران و به همت انجمن اهل قلم جهرم و حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جهرم برگزار خواهد شد.
گفتنی است شما برای آگاهی از اطلاعات بیشتر می‌توانید به پایگاه فرهنگی این دوسالانه به آدرس www.naranj.org نمایید.

 
دیدار و گفتگو با محمدحسین خسروپناه

نود و پنجمین جلسه دیدار و گفتگو در کتابفروشی آینده اختصاص یافته به محمدحسین خسروپناه. این نشست با همکاری مجله بخارا ساعت نه ونیم صبح پنج‌شنبه بیست ودوم تیر ماه در باغ بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار برگزار می‌شود. محمدحسین خسروپناه سالهاست که درباره تاریخ معاصر ایران پژوهش می‌کند و حاصل کارهایش در شکل کتاب و مقاله منتشر شده است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

کتابها:

سازمان افسران حزب توده ایران (۱۳۲۳-۱۳۳۳)، تهران: شیرازه، 1378

هدف‌ها و مبارزه زن ایرانی از انقلاب مشروطه تا سلطنت پهلوی، تهران: پیام امروز، ۱۳۸۱

سازمان افسران حزب توده ایران از درون و درباره سازمان درجه‌داران حزب توده ایران، محمدحسین خسروپناه، تهران: پیام امروز، ۱۳۸۳

تجربه‌ای از همگرایی زنان آسیایی: کنگره نسوان شرق، تهران، انجمن زنان پژوهشگر تاریخ، ۱۳۸۵

فرقه عدالت ایران از جنوب قفقاز تا شمال خراسان ۱۹۲۰ - ۱۹۱۷، محمدحسین خسروپناه، الیور باست، تهران: شیرازه، پردیس دانش، ۱۳۸۸

نقش ارامنه در سوسیال دموکراسی ایران (۱۹۰۵-۱۹۱۱)، خسرو شاکری، آرشاویر چلنگریان، تیگران درویش، محمدحسین خسروپناه (به اهتمام)، تهران: شیرازه، پردیس دانش، ۱۳۸۸

شبهای شاعران و نویسندگان ایران (انستیتو گوته تهران: 18 27 مهر 1356)، تهران: پیام امروز، 1396

پنجشنبه 22 تیر ساعت نه ونیم. خیابان ولی‌عصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف‌نسب، پلاک دوازده
"عروج توبای تار زن" نوشته : فریده شبانفر

 "عروج توبای تار زن"/ نوشته :  فریده شبانفر 

ادبیات:  مجموعۀ داستانهای کوتاه/ ناشر:  نشر مهری – لندن   2017

ادامه مطلب: "عروج توبای تار زن" نوشته : فریده شبانفر
شب هوشنگ مرادی کرمانی

از زمان چاپ اولین داستان مرادی کرمانی چهل وهفت سال میگذرد. او موفق شده است در طی سالهای متمادی آثار در خور ستایشی در عرصه رمان و داستان کوتاه خلق کند که مورد استقبال دوستداران داستان فارسی قرار گرفت. قلمرو خوانندگانش اینک در چهارده زبان آثارش را میخوانند. " قصه های مجید "  و دیگر آتارش برنده جوایز جهانی همچون یونیسف و هانس کریستن سن و..‌‌‌‌.....شده است. چندین سریال و فیلم سینمایی بر مبنای داستانهایش بر روی پرده رفته است.

" شب هوشنگ مرادی کرمانی"  به همت ناشر آثار ایشان: انتشارات معین و مجله بخارا در پنج بعد از ظهر سه شنبه سیزدهم تیر ماه در کانون زبان پارسی(بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار) برگزار می شود. در این مراسم دکتر ژاله آموزگار ، دکتر نوشآفرین انصاری، حسن میر عابدینی ، صالح رامسری، آرمان لام کوانگ و علی دهباشی درباره وجوه گوناگون آثار و زندگی مرادی کرمانی سخنرانی خواهند کرد. همچنین فیلم مستندی از زندگی مرادی کرمانی به نمایش در می‎آید.

خیابان ولی عصر . سه راه زعفرانیه. خیابان عارف نسب . پلاک دوازده