جشن سی‎امین سالگرد انتشار «صد سال داستان‎نویسیِ ایران»با حضور نویسنده در کتابفروشی آینده/پریسا احدیان

صبح روز پنجشنبه، یکم تیرماه سال یکهزار و سیصد و نود و شش، نود و دومین نشست کتابفروشی آینده با همراهی مجلۀ بخارا به دیدار و گفتگو با «حسن میرعابدینی» اختصاص یافت. در این جلسه که به مناسبت سی امین سالگرد انتشار کتاب «صد سال داستان نویسی ایران» برگزار می‎شد، ابتدا علی دهباشی ضمن خوشامدگویی به میهمانان، درباره انتشار تاریخ داستان‎نویسی مدرن در ایران چنین گفت:

ادامه مطلب: جشن سی‎امین سالگرد انتشار «صد سال داستان‎نویسیِ ایران»با حضور نویسنده در کتابفروشی آینده/پریسا...
تازه ترین کتاب مرتضی حاتمی نویسنده ی کرمانشاهی منتشر شد.

سرویس کرمانشاه_کتاب «قصه های بهارستان»، مجلدی از 5 کتاب توسط «مرتضی حاتمی»، بازنویسی و در نشر نارنج در 60 صفحه منتشر شد.

به گزارش کردپرس_(قصه های بهارستان) مجموعه ی 5 کتاب(پند روباه چه بود؟ دو پرنده ی مغرور، دوستی دزد و کک، روباه دوراندیش و عاقبت موش طمع کار) است که توسط (مرتضی حاتمی) نویسنده و روزنامه نگار کرمانشاهی انتخاب و بازآفرینی شده در 60 صفحه و به قیمت 15هزار تومان از سوی نشر نارنج در 1500جلد منتشر شد. این کتاب که به صورت تمام رنگی و گلاسه و با جلد سخت (گالینگور) منتشر شده، به زبانی ساده و روان و زببا 5 حکایت از حکایات بهارستان جامی را برای گروه سنی (ج) (چهارم تا ششم) در خود جا داده است.

ادامه مطلب: تازه ترین کتاب مرتضی حاتمی نویسنده ی کرمانشاهی منتشر شد.
زمان رو نمايى آثار، برابر با روز "قلم" ١٤ تير ماه خواهد بود "با حضور اساتيد و پيشكسوتان هنر و ادبيات مازندران و ايران

قابل توجه نویسندگان گرامی

دانی چرا در سیر خود بر خویش میلرزد قلم
ترسد که ظلمی را کند در حق مظلومی رقم
مرحوم صغیرکه

"سیر قلم"
مرکزآموزش هنرهای تجسمی اهورا قصد دارد دریک اقدام فرهنگی . دربرنامه ای ویژه،  از کتابهای که درسال 96-95 توسط نویسندگان مازندرانی به نگارش در آمده است رو نمایی نمایید.
لذا ازکلیه  نویسندگان محترم (که به تازگى اثرى از آنها به چاپ رسيده است، ) دعوت مى شود تا با هماهنگی دبیرخانه این گروه
ازشرایط شرکت در رونمایی مطلع گردند
زمان رو نمايى آثار، برابر با روز "قلم" ١٤ تير ماه خواهد بود
"با حضور اساتيد و پيشكسوتان هنر و ادبيات مازندران و ايران"
اميد است در جمعى صميمى و فرهنگى، با حضور دوست داران هنر و فرهنگ اين مرزو بوم، روز پر بارى را براى يكديگر خاطره ساز شويم
"حضور براى عموم دوست داران هنر و فرهنگ آزاد است" ( بجهت محدودیت با اطلاع قبلی)

زمان:١٤ تير ماه
مكان: مازندران-سارى-خ مازيار-مازيار٦"موسسه فرهنگى هنرى اهورا"
جهت هماهنگی
01133321342‌
09353441340
09114767841
آی تلگرام جهت تماس برای ثبت نام    @ArashTarane
دیدار و گفتگو با حسن میر عابدینی

نود و یکمین جلسه دیدار و گفتگوهای کتابفروشی آینده اختصاص یافته است به حسن میر عابدینی. این نشست ساعت نه صبح پنجشنبه یکم تیر ماه با حضور نویسندگان و سردبیران ادبی و علاقمندان به ادبیات داستانی برگزار می شود.

حسن میرعابدینی ، منتقد و مورخ ادبیات داستانی ایران.

کتاب‌های منتشر شده :

صدسال داستاننویسیِ ایران، چهار جلد در دو مجلّد، نشر چشمه، 1366 تا 1383، چاپ هفتم 1396 (ترجمه به تُرکی استانبولی از سوی استادان دانشگاه آنکارا،2 جلد، 2002)؛

فرهنگ داستان‏نویسان ایران، ویرایش جدید، نشر چشمه، 1386؛

هشتاد سال داستان کوتاه ایرانی ، 3جلد ،کتاب خورشید، 1384؛ چاپ ششم در دو جلد، 1393؛

سیر تحول ادبیات داستانی و نمایشی، دو جلد،  فرهنگستان زبان و ادب فارسی، 1387 و 1391؛

مروری بر تاریخ نگاریِ ادبیات معاصر، چهار دفتر، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، 1388و1389 و1394؛

در ستایش داستان- مقالهها و گفت‌وگوها، نشر چشمه 1389؛

تاریخ ادبیات داستانیِ ایران، انتشارات سخن، 1392.

تک چهرۀ نویسنده، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دفتر اول، 1395.

شهروند شهرهای داستانی- تحلیل زندگی و آثار محمدعلی جمال زاده، دنیای اقتصاد، 1396  1

فعالیت‌های آموزشی :

مدرس ادبیات معاصر در دانشگاه زنجان (1382 تا 1385) و دانشگاه حافظِ شیراز (1392)، دوره‌های آموزشیِ مرکز نشر دانشگاهی (1379، 1380،1381، 1385، 1386)، المپیاد ادبی (1384 تا 1389)، دوره‌های فوق برنامۀ دانشگاه امیرکبیر (1380 و 1382) و دانشگاه تربیت معلم (1380) و انجمن نقد ادبی ایران(1393) جلسه دیدار و گفتگو با حسن میر عابدینی به دعوت کتابفروش آینده در خیابان ولی عصر . سه راه زعفرانیه . خیابان عارف نسب پلاک  12(بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار) برگزار می شود
شب ترجمه های نهج البلاغه

بیش از هزار سال (اواخر قرن چهارم هجری که سخنان حضرت علی علیه السلام توسط سید رضی گرد اوری شده)می گذرد. ترجمه های نهج البلاغه توسط ایرانیان به زبان فارسی سابقه چند صد ساله دارد. به مناسبت ماه مبارک رمضان مجله بخارا با همکاری مرکز نشر علوم اسلامی و نشر ادبیات شب ترجمه های نهج البلاغه را در ساعت پنج ونیم بعد ازظهر سه شنبه بیست و سوم خرداد ماه برگزار می کند.

دراین مراسم استادان ارجمند : اقایان سید مصطفی محقق داماد.عبدالمجید معادیخواه.محمدعلی مهدوی رادو احمد پاکتچی سخنرانی خواهند کرد. همچنین از چاپ جدید ترجمه نهج البلاغه که توسط زنده یاد علی اصغر فقیهی انجام شده بود رو نمایی می شود. شب ترجمه های نهج البلاغه در عصر سه شنبه23خرداد (ساعت پنج ونیم بعد از ظهر) در محل کانون زبان پارسی(بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار).خیابان ولی عصر. سه راه زعفرانیه .خیابان عارف نسب پلاک 12برگزار می شود
لطف الله شیرین زبان نویسنده و منتقد اردبیلی درگذشت

دردناک است و باور نکردنی.                                           طی خبرهای رسیده و درج شده در خبرگزاری ها نویسنده و دوست عزیز و قدیمی و همراه همیشگی کانون فرهنگی چوک آقای لطف الله شیرین زبان در اثر حادثه اتومبیل درگذشته است. هر چند که خبرها موثق است اما بازهم دلمان می خواهد یک خواب یا یک شوخی باشد.  به گزارش ایلنا؛  صبح امروز واژگونی یک آمبولانس که در حال انتقال بیمار به بیمارستان امام خمینی(ره) تهران بود منجر به فوت دو پرستار و همراه بیمار شد. این آمبولانس از اردبیل حرکت کرده بود و در آزادراه قزوین-زنجان(محدوده سه راهی ضیاء آباد) دچار واژگونی شد. هنوز علت واژگونی این آمبولانس اعلام نشده استhttp://www.ilna.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%DB%8C-9/496865-%D9%88%D8%A7%DA%98%DA%AF%D9%88%D9%86%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%A2%D9%85%D8%A8%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D9%85%D9%86%D8%AC%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%88%D8%AA-%D8%AF%D9%88-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%AF-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D9%88%D9%82%D9%88%D8%B9-%D8%AD%D8%A7%D8%AF%D8%AB%D9%87-%D9%85%D8%B4%D8%AE%D8%B5-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA
 «لطف الله شیرین زبان» ، پرستار بیمارستان علوی و «کمال حقی»  دو پرستاری بودند که جان خود را از دست دادند.  http://www.chouk.ir/honarmandan/1666-2012-04-03-10-31-29.html
شب دکتر نوش آفرین انصاری

به خاطر یک عمر تلاش فرهنگی و تدریس و حضور مؤثر در عرصه فرهنگ و دانش، به ویژه در عرصه کتابداری و شورای کتاب کودک و فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، مجله بخارا با همکاری چندین نهاد علمی و فرهنگی شبی از شبهای خود را به تجلیل از استاد دکتر نوشآفرین انصاری اختصاص داده است.

این مراسم با حضور و سخنرانی استادان: مهدی محقق،ژاله آموزگار، بهاءالدین خرمشاهی،کامران فانی و فریبا افکاری در ساعت 5 بعد از ظهر سه شنبه نهم خرداد در کانون زبان فارسی (بنیاد موقوفات محمود افشار) برگزار میشود.

نشانی: خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره 12
سومین شماره ی ماه نامه ی (بچه های البرز)منتشر و توزیع شد.

سومین شماره از مجله ی فرهنگی، هنری و ادبی( بچه های البرز )به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی (رسول فلاح پور) در ۴۰ صفحه و به قیمت سه هزار تومان منتشر و توزیع شد.
این ماه نامه که در گستره ی استان البرز توزیع و منتشر می شود با مطالبی فرهنگی؛ هنری، ادبی وعلمی برای مخاطبان کودک و نوجوان تهیه منتشر می شود.

ادامه مطلب: سومین شماره ی ماه نامه ی (بچه های البرز)منتشر و توزیع شد.
در حوزه ی ادبیات پایداری و دفاع مقدس؛ دو کتاب از (یاسر بابایی) نویسنده و روزنامه نگار ایلامی منتشر شد.

(یاسر بابایی) نویسنده، روزنامه نگار و شاعر ایلامی گفت:

کتاب های: در امتداد زخم (خاطرات سردار شهید عبدالرضا اسماعیلی)و دشت گل(نمایش نامه رادیویی) به همت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان، مرکز حفظ آثار سپاه امیرالمومنین استان ایلام و انتشارات سوره های عشق در نوبت اول چاپ منتشر شدند.

ادامه مطلب: در حوزه ی ادبیات پایداری و دفاع مقدس؛ دو کتاب از (یاسر بابایی) نویسنده و روزنامه نگار ایلامی...
«نقش بهشت» با هایکوهای خاطره‌انگیز

کتابی از مجموعه طرح‌های رنگ‌آمیزی خلاقانه و آرامش‌بخش با همراهی مجموعه‌ای از هایکوهای خاطره‌انگیز منتشر شد.

«نقش بهشت» نام کتابی است حاوی حدود هفتاد طرح رنگ‌آمیزی بزرگسالان (آرت‌تراپی) که طرح‌های آن به‌همراه هایکوهایی از علیرضا بهرامی منتشر شده است. این هایکوها بیشتر خاطره‌های کودکی و نوجوانی ایرانی‌ها را مانند دوران مدرسه، تعطیلات تابستان و عید نوروز، شامل می‌شود.

ادامه مطلب: «نقش بهشت» با هایکوهای خاطره‌انگیز
مرتضی حاتمی(نویسنده و روزنامه نگار ادبی): انتقاد از ناشرانی که ادبیات کلاسیک را فدای سودجویی خود می‌کنند

بازآفرین ادبیات کودک و نوجوان معتقد است:

متاسفانه گاهی ناشرانی سودجو با انتشار آثاری ضعیف و فاقد اصول حداقلی بازنویسی و بازآفرینی، خواسته یا ناخواسته نقشی مخرب در معرفی ادبیات کلاسیک بازی می‌کنند.

«مرتضی حاتمی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه ایلام، اظهار کرد: چاپ دوم مجموعه۲۴جلدی بازآفرینی از حکایت‌های «مرزبان نامه» و «بهارستان» و همچنین چاپ اول از 5 حکایت از بهارستان به قلم «مرتضی حاتمی» در بسته‌های کادویی و جلد سخت (گالینگور) توسط نشر (نارنج) منتشر و با حضور ناشر «کاوه کرباسی» در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، رونمایی و توزیع شد.

وی گفت: چاپ اول این مجموعه‌ها سال گذشته با استقبال جامعه‌ی هدف روبه رو و موجب انتشار آنها در نوبت دوم در سال 96 شد. این مجموعه آثار توسط «زهره خرامان» تصویرگری شده و نشر نارنج آنها را در کیفیتی مطلوب در ۱۲۰۰ جلد در ایام نمایشگاه کتاب تهران منتشر کرد که خوشبختانه مورد استقبال کودکان و نوجوانان قرار گرفت.

این نویسنده با اشاره به ضرورت بازنویسی و بازآفرینی ادبیات کلاسیک برای مخاطبان کودک و نوجوان، ادامه داد: این‌که کودکان و نوجوانان را با اندوخته‌ها و گنجینه‌های گذشته‌ی ملی آشنا و مفاهیم تربیتی و آموزشی و اخلاقی را در آنان تقویت و نهادینه کرد، فضیلتی مهم و وظیفه‌ای بزرگ و غایی است، اما گاه مشاهده می‌شود که ناشرانی سودجو با انتشار آثاری ضعیف و فاقد اصول حداقلی بازنویسی و بازآفرینی، خواسته یا ناخواسته نقشی مخرب در معرفی ادبیات کلاسیک به جامعه‌ی مخاطب برعهده می‌گیرند.

حاتمی گفت: این ناشران صرفاَ با انگیزه ی سودجویی اقدام به انتشار این گونه آثار می‌کنند و اطلاعات نامناسب و سطحی به جامعه‌ی مخاطب انتقال می‌دهند که باید آسیب‌شناسی کردو راه حل پیشنهاد داد.

وی با مهم دانستن اصل امانتداری در «بازنویسی» و رعایت خلاقیت ادبی و محتوایی در «بازآفرینی» برای کودکان و نوجوانان خاطر نشان کرد: نباید گنجینه‌ی ادبیات کلاسیک، که از پیشینیان ما به یادگار مانده، با بازآفرینی‌ها و بازنویسی‌های کم مایه و ضعیف، کم ارزش کرد چون این سرمایه‌های فرهنگی، بخش مهمی از هویت فرهنگ و تاریخ سرزمین کهن ما است ویکی از راه‌های معرفی کتاب و آثار این  نوع از ادبیات به مخاطبان کودک و نوجوان، بازنویسی و بازآفرینی با رعایت اصول و معیارهای مصوب این قالب‌ها برای این مخاطبان است.

بازآفرین مجموعه‌ی 15جلدی مرزبان‌نامه گفت:

رمان‌های «راز کوچه باغ هفت توت» و «فرار...فرار...» مراحل پایانی امور فنی نشر را سپری می‌کنند و به زودی با سرمایه‌گذاری ناشرانی از کرمانشاه (سرانه) و ایلام (آستان جانان) و مجموعه‌ی دو جلدی (حکایت های زیبا برای بچه‌های دانا) برای نوجوانان توسط (نشر آذین گستر) منتشر می‌شوند.

***

مرتضی حاتمی، متولد 1355(صحنه) کرمانشاه است و تاکنون بیش از 35عنوان کتاب از او در قالب های (داستان کوتاه، بازآفرینی، بازنویسی و...)برای مخاطبان کودک و نوجوان و بزرگسال منتشر شده است.

خبرگزاری ایسنا
چاپ چهارم کتاب(باغ الفبا) سروده:(رحیم کرباسی) در نمایشگاه کتاب تهران توزیع شد.

به گزارش سرویس چاپ و نشر تیتربرتر- چاپ چهارم (کتاب باغ) الفبا(آموزش الفبای فارسی برای پیش دبستانی ها)سروده ی:رحیم کرباسی شاعر و نویسنده و ناشر کودک و نوجوان در ۳۰۰۰هزار جلد در انتشارات آذین گستر به قیمت ۶۵۰۰تومان،در ۱۶ صفحه ی مصور منتشر و رونمایی شد.
رحیم کرباسی در گفتگو با تیتربرتر  افزود:
در راستای تقویت و آموزش الفبای فارسی به خردسالان و پیش دبستانی ها کتاب باغ الفبا در قطع دو منگنه ای (رحلی) و به صورت مصور و رنگ آمیزی، توسط انتشارات (آذین گستر)تبریز در ۳۰۰۰جلد در سی امین نمایشگاه بن المللی کتاب تهران رونمایی و توزیع شد.
مولف کتاب(آیا می دانید؟)که در نمایشگاه سی ام کتاب تهران هم رونمایی شد، ادامه داد:
این کتاب برای اولین بار در سال ۹۱ برای مخاطبان گروه های سنی(الف و ب)منتشر شد و خوشبختانه مورد استقبال والدین اولیای تربیتی قرار گرفت و به چاپ های بعدی رسید.
مولف کتاب(حسنی کجاست؟)ادامه داد:
در کتاب باغ الفبا تلاش شده که آموزش حروف الفبای فارسی و به کارگیری هر یک از حروف در یک یا دو کلمه در قالب شعر همراه با تصویرهای رنگی به مخاطب ارائه شود.
وی با اشاره با تصویرگری کتاب افزود:
خوشبختانه تصاویر این کتاب از جذابیت خوبی برای کودکان برخوردار است و خانم (مریم اکراد) به خوبی و هنرمندی توانسته رابطه ی مناسبی میان متن و مخاطب برقرارکند.
وی با اشاره به اهمیت قطع کتاب، ادامه داد:
برای مخاطبان خردسالان قطع کتاب بایستی بزرگ و رحلی باشد تا امکان دست ورزی و رنگامیزی و دیدن بهتر در مخاطب تقویت شود.
●●●
رحیم کرباسی، متولد ۱۳۵۲ در تبریز است و تاکنون بیش از ۲۰عنوان کتاب در قالب های:شعر؛بازنویسی،شعر/قصه و...)برای مخاطبان کودک و نوجوان منتشر کرده است.
این ناشر و نویسنده از ابتدای دهه ی هفتاد در حوزه ی چاپ و نشر و نگارش ادبیات کودک فعالیت جدی دارد.

از:تیتربرتر
تازه ترین کتاب(رحیم کرباسی) نویسنده و ناشر کودک و نوجوان منتشر شد.

به گزارش سرویس خبر کانون فرهنگی چوک_کتاب (آیا می دانید؟)مجموعه ای از دانستنی های جالب و آموزنده برای نوجوانان است که در ۱۶۰ صفحه ی وزیری و ۱۰۰۰جلد تیراژ در انتشارات آذین گستر توسط رحیم کرباسی، گردآوری منتشر و در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شد.
این کتاب ۱۱ فصل در موضوعاتی هم چون:
انسان و اعضای بدن
اختراعات و اولین ها
دانستنی هایی از قرآن
جهان هستی و جغرافیا
حیوانات و دنیای پیرامون
غذاها و خوردنی ها
اطلاعات عمومی
مسائل حقوقی قضایی
کامپیوتر و ارتباطات
دنیای ورزش

پزشکی

تشکیل شده و دانش عمومی مخاطب نوجوان و حتی والدین و اولیای تربیتی
را بالا می برد. مطالب این کتاب برای جامعه ی سنی، کاربردی و خواندنی است.

رحیم کرباسی متولد ۱۳۵۲ در تبریز است و تا کنون بیش از ۲۰ عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان نوشته و منتشر کرده است.
نامه ی یک ناشر به استاندار کرمانشاه

«غلام مرادی»، مترجم و مدیر نشر سرانه و جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر استان کرمانشاه، امروز سه شنبه (26 اردیبهشت ماه) در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه با استاندار کرمانشاه دیدار داشتند و به بیان مشکلات حوزه های مختلف فرهنگ و هنر در این استان پرداختند.

مرادی که مترجمی فعال و ناشری پرکار است در این دیدار، نامه ای در حضور استاندار قرائت نمود که مورد توجه ایشان و سایر مدعوین قرار گرفت. مترجم کتاب (واژه های مسافر) متن این نامه را در اختیار خبرگزاری آرتنا قرار داده است.

ادامه مطلب: نامه ی یک ناشر به استاندار کرمانشاه
تازه ترین کتاب «مرتضی حاتمی»نویسنده ی کرمانشاهی، در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، رونمایی شد.

به گزارش بخش خبری کانون فرهنگی «چوک»_

مجلد اول کتاب «قصه های بهارستان» که از 5 عنوان کتاب: (دو پرنده ی مغرور، پند روباه چه بود؟ روباه دوراندیش،دوستی دزد و کک و عاقبت موش طمع کار) تشکیل شده در 60 صفحه ی مصور ، با کیفیت عالی در 1200 جلد توسط نشر نارنج منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران توسط بازآفرین و ناشر (کاوه کرباسی) و... رونمایی شد.

مرتضی حاتمی، نویسنده، روزنامه نگار و بازآفرین ادبیات کلاسیک، این کتاب را برای مخاطبان چهارم تا ششم دبستان بازآفرینی کرده و تصویرگری این کتاب نفیس را خانم زهره خرامان انجام داده و ناشر کتاب قصه های بهارستان را به قیمت 15 هزارتومان منتشر کرده است.

نشر نارنج پیشتر از این نویسنده، مجموعه های 24 جلدی از مرزبان نامه و بهارستان را منتشر کرده بود.

گفتنی است که رمان های:(راز کوچه باغ هفت توت) و (فرار...فرار...) مراحل پایانی امور فنی نشر را سپری می کنند و به زودی با سرمایه گذاری ناشرانی از کرمانشاه(نشر کتاب سرانه) و ایلام(انتشارات آستان جانان)، و همچنین مجموعه ی دوجلدیبازنویسی (حکایت های زیبا برای بچه های دانا) توسط (نشر آذین گستر) منتشر می شوند.

مرتضی حاتمی، متولد 1355 در صحنه (کرمانشاه) است و تاکنون بیش از 35 عنوان کتاب از او در قالب های (داستان کوتاه، بازآفرینی و...) برای مخاطبان کودک و نوجوان و بزرگسال منتشر شده است.