معرفی کتاب : عشق منتظر نمی ماند اثر : سهیلا مولاوردی

نام کتاب : عشق منتظر نمی ماند 
اثر : سهیلا مولاوردی 
قالب اثر : شعر سپید و آزاد 
ناشر : انتشارات اندیشمندان کسرا 

عرضه در غرفه ی اندیشمندان کسرا ، نمایشگاه کتاب تهران
هنوز هیچکس نیستم/گونه‌ی ایرانی «مسخ» کافکا منتشر شد

یک نویسنده‌‌ی ایرانی رمانی براساس اثر مشهور فرانتس کافکا «مسخ» نوشت.

مریم رازانی، همسر زنده‌یاد محمدعلی مهیمنی - پیشکسوت تئاتر و سینما – در ابتدای کتاب خود آورده است:

«نخستین‌بار که کتاب «مسخ» فرانتس کافکا را خواندم، به‌شدت از حشره شدن «گرگوار زامزا» جانبداری کردم. سرنوشت او، با آن فضای زندگی و کاری، تنها بدانجا می‌توانست بیانجامد. همان فضا و شرایط، گاه در زندگی ما ـ مردم ـ نیز احساس می‌شد. روزهای متمادی به خودم و آدمیانی که می‌دیدم، می‌اندیشیدم؛ آدمیانی که به‌نظرم با «مسخ» شدن فاصله‌ی چندانی نداشتند. تصورم این بود که تنها یک تحول اساسی و بنیادین، احساس پوچی، بیهودگی و ناامیدی را از دل مردم می‌تواند بشوید؛ و آنان را بر گام‌های خویش استوار سازد. سال‌ها گذشت. جامعه تحول‌های زیادی را تجربه کرد. در گیرودار یک بیماری و دوره‌ی طولانی درمان، بار دیگر مسخ را مطالعه کردم.

ادامه مطلب: هنوز هیچکس نیستم/گونه‌ی ایرانی «مسخ» کافکا منتشر شد
دیدار و گفتگو با اسمعیل دمیرچی

کتابفروشی آینده جلسه پنجشنبه هفتم اردیبهشت ماه خود را به گفتگو با استاد دمیرچی اختصاص داده است. استاد دمیرچی یکی از کارشناسان برجسته صنعت چاپ در ایران به شمار می رود. کارش را با حروفچینی اغاز کرد و به نمایندگی از مؤسسه نوریانی چاپخانه دانشگاه فردوسی مشهد را بنیاد گذاشت. سپس دورههای تخصصی چاپ را در انگلستان گذراند. در دانشکده هنرهای زیبا روشهای حروفچینی و صفحهبندی را تدریس کرد. اخیراً کتاب خاطرات ایشان با عنوان " یادداشتهای جا افتاده" توسط خانه کتاب منتشر شده است.

جلسه دیدار و گفتگو با اسمعیل دمیرچی ساعت نه صبح روز پنجشنبه هفتم اردیبهشت در کتابفروشی آینده(بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار ) برگزار میشود.

خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره 12
سال 95 ، سالی پرکار برای مرتضی حاتمی، نویسنده و روزنامه نگار ادبی

مرتضی حاتمی» نویسنده ، بازنویس ادبیات کودک و نوجوان و روزنامه نگار ادبی گفت:
در سال1395 ؛ ۳۰ عنوان کتاب از من در قالب های بازنویسی، بازآفرینی، ویراستاری و تألیف در ادبیات کودک و نوجوان، توسط ناشران مختلف منتشر و 15 عنوان نیز به زبان های: فرانسوی، ترکی آذری و ترکی استانبولی ترجمه و منتشر شد.

ادامه مطلب: سال 95 ، سالی پرکار برای مرتضی حاتمی، نویسنده و روزنامه نگار ادبی
شب گل و گیاه در هزار سال شعر فارسی

از آغاز شعر فارسی تاکنون ده ها میلیون بیت شعر از هزاران شاعر در زمینههای مختلف به جای مانده است. دکتر بهرام گرامی در کتاب " گل وگیاه در هزار سال شعر فارسی" به پژوهشی گسترده در این زمینه دست زده است که بسیار خواندنی است.

در شبی که به مناسبت تجدید چاپ این کتاب برگزار میشود استادان: دکتر سید مصطفی محقق داماد، دکتر ژاله آموزگار،دکتر نرگس روانپور، بهاءالدین خرمشاهی  و حورا یاوری سخنرانی خواهند کرد. همچنین متن پیامهای: دکتر احمد مهدوی دامغانی، دکتر محمد استعلامی و محمد حسین مصطفوی قرائت خواهد شد. و درپایان دکتر بهرام گرامی با اسلاید و فیلم درباره چگونگی تألیف کتاب  " گل و گیاه در هزار سال شعر فارسی " سخنرانی خواهد کرد.

 این مراسم با همکاری انتشارات گاندی در محل کانون زبان فارسی (بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار) در ساعت پنج بعد از ظهر یکشنبه سوم اردیبهشت ماه برگزار می شود.

خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره 12
مجموعه شعرهرسین منتشرشد

مجموعه شعرهرسین مجموعه ای ازچهل قطعه شعر کوتاه وبلند ازاد است که با تیراژ هزارعدد وبا صحفه ارایی هفتاد صفحه وباقیمت 7000هزارتومان با سرشناسه نعمت مرادی توسط انتسارات مایا به زیورچاپ اراسته شد . این مجموعه شعرسومین مجموعه شعرازنعمت مرادی است که منتشر می شود . مجموعه شعرپدرو مادر وهرسین سه گانه ی این شاعرونویسنده رو برمی گیرد . سه گانه ای که مجموعه ای ازتجربیات زیستی وبومی شاعررا رقم می زند . تنوع سوژه وتوجه به بعد روانشناختی روابط عاطفی واجتماعی ونقش این سه (پدر -مادر- هرسین ) درنوستالژیک شاعرباید برای مخاطب امروزقابل تامل وتعمق باشد . نقش این سه مهم ، درزندگی شاعریکی ازنکات کلیدی این سه مجموعه می باشد . هرسین نام زادگاه شاعراست شهری ازخاورکرمانشاهان که نامش برگرفته از ایزدبانوی ماه است . یکی ازمهمترین اتفاقات بعد ازاین مجموعه تغیرنگارش درزبان است که درمجموعه شعرزن که توسط نشرشانی درحال انتشاراست ودختران سپیداردرنشرهشت که امیدوارم به نمایشگاه امسال برسد افتاده است که شاعررا ازبافت زبان این سه مجموعه جدا می کند . نعمت مرادی شاعرنویسنده ومنتقد با ماهنامه کارنامه وگلستانه وسخن و....وهمچنان روزنامه های ارمان فرهیختگان شهروند ابتکار اعتماد واطلاعات وهفته نامه گام دررشت وسخن درخوزستان و سیروان سنندج و صدای ازادی کرمانشاه وسایت های پیادرو اوانگارد طغیان چوک و.....همکاری داشته است . ازاین شاعرونویسنده ومنتقد سه مجموعه شعرویک مجموعه داستان تاحالا منتشرشده است . نعمت مرادی امسال با این چهارکتاب درنمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضورخواهدداشت .
نشر قطره جلد 1 و 2آنتولوژی شعر شاعران معاصر (کلمات بیش از آدمی رنج می برند!) سریا داودی حموله منتشر کرد.

در جلد دوم آنتولوژی شعر شاعران معاصر کارنامه ی شاعرانی نظیر رضا براهنی و یدالله رویایی،فریاد شیری،عباس صفاری،گروس عبدالملکیان،رسول یونان،رضا چایچی،کورش همه خانی،مهرداد فلاح، علی عبداللهی، بهزاد زرین پور،یزدان سلحشور، منصور خورشیدی،فرهاد کریمی،علیرضا آبیز،بهزاد خواجات، علی الفتی، ایمان صفری،بهنام فرخی،احمد فریدمند،محسن مرادی،ابراهیم عالیپور،فراز بهزادی،حامد رحمتی،ابوالفضل پاشا،میثم ریاحی،آرش نصرت اللهی، شهرام پوررستم،کروب رضایی،حسین طوافی،مزدک پنجه ای،حمید آل یوسف،احمد فریدمند، محسن موسوی میرکلایی، بنفشه حجازی،خاطره حجازی،آزیتا قهرمان، آذر کیانی، رویا تفتی، نازنین نظام شهیدی، ثریا کهریزی، شهین خسروی نژاد، فرزین هومان فر،گراناز موسوی، شبنم آذر، سپیده جدیری،روجا چمنگار،ری را عباسی،رویا زرین،لیلا فرجامی،فهیمه غنی نژاد،عفت کیمیایی،پوران کاوه،پونه ندایی،لیلا کردبچه،فرشته ساری،بهاره رضایی،لیلی گله داران،پگاه احمدی .... و تنی چند از شاعران معاصر پرداخت شده است.

در جلد نخست آنتولوژی شعر معاصر کارنامه ی شاعرانی چون احمدرضا احمدی ـ علی باباچاهی ـ نورالله مرادی ـ شمس لنگرودی ـ شهاب مقربین ـ حافظ موسوی ـ هوشنگ چالنگی ـ مجید فروتن ـ هرمز علی پور ـ یارمحمد اسدپورـ ابوالفضل پاشا،بهزاد خواجات،فرهاد کریمی، عبدالصابر کاکایی،فرزاد آبادی،پرویز حسینی،داوود ملک زاده،مصطفی فخرایی،مسعود ضرغامیان،آفاق شوهانی، مانا آقایی،ساغر شفیعی..... بررسی شده است.

در صفحه ی پیشانی نویس آنتولوژی آمده است که:

ادامه مطلب: نشر قطره جلد 1 و 2آنتولوژی شعر شاعران معاصر (کلمات بیش از آدمی رنج می برند!) سریا داودی حموله ...
ترافیک فرشته مجموعه شعر جدید آرش شفاعی منتشر شد

 ترافیک فرشته

مجموعه شعر جدید آرش شفاعی منتشر شد

جدیدترین مجموعه شعر آرش شفاعی با نام «ترافیک» فرشته منتشر شد.

این کتاب 77 شعر سپید این شاعر معاصر را در بر گرفته که در ابتدای آن نوشته است:

از ترافیک فرشته

همین یادم ماند

ادامه مطلب: ترافیک فرشته مجموعه شعر جدید آرش شفاعی منتشر شد
دانلود گاهنامه ی الکترونیکی شعر اوپانیشادها

 

اولین گاهنامه ی الکترونیکی شعر اوپانیشادها به کوشش رضا خان بهادر منتشر شد.

داننلود از اینجا

http://ketabesabz.com/book/34333/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%88%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7

 

 

 
مجموعه داستان باجی از نعمت مرادی منتشرشد

مجموعه داستان باجی از نعمت مرادی منتشرشد . این مجموعه داستان بعد از ده سال جمع اوری وتوسط انتشارات محترم هشت درصدوده صحفه وبا قیمت 10000هزارتومان به زیورچاپ اراسته شد. این مجموعه داستان با دوازده داستان کوتاه پیوسته که هر کدام با سوژه ی مجزا می تواند تجربه ی جدیدی ازخوانش داستان های بومی را به مخاطب القا کند . مفهوم اکثرداستان به باورها وسنت ها واعتقادات مردم بومی می پردازد .باجی شخصیت یک جن است که دراکثرداستان ها حضوری پررنگ دارد. این مجموعه داستان چهارمین کتاب نعمت مرادی می باشد .قبل ازاین سه مجموعه شعربه قلم ایشان منتشروبه بازارکتاب عرضه شد.این مجموعه داستان هم اکنون در پیشخوان کتاب فروشی ها قرار دارد ودرنمایشگاه کتاب ازسوی غرفه ی نشرهشت درمقابل دیده گان مخاطبان قرارمی گیرد وبه فروش می رسد .گردهمایی نقاشان جهان در «باغ مشاهیر»

مجموعه‌ای از الگوهای مکتب‌های مختلف نقاشی با استفاده از آثار مشهوری از سرشناس‌ترین نقاشان هزاره‌ی گذشته، در قالب کتابی از سری کارهای نقاشی خلاق و آرامش‌بخش منتشر شد.

«باغ مشاهیر» عنوان کتابی است که در قالب آرت تراپی، الگوهای نقاشی هنرمندان سرشناسی را به‌کار گرفته است که در مکتب‌های مختلف هنری، آثار جاودانی را در سده‌های گذشته، بویژه در چند سده‌ی اخیر، خلق کرده‌اند؛ مشاهیری چون: لئوناردو داوینچی، میکل ‌آنژ، ونسان ون‌گوگ، پابلو پیکاسو، کلود مونه، مارک شاگال، سالوادور دالی، اندی وارهول، فریدا کالو، رامبراند، گوستاو کلمیت، رنوآر، پل سزان، توماس کین کید، ادوارد مونش، روبنس، گرنت وود، ون روئیزدال، یوهانس ورمیر، موریس اشر، ادوارد هاپر، رنه ماگریت، پیسارو، هانس هلباین، جان سینگر سارجنت، ژان اونوره فراگونار، رابرت کمپین، نیکولا پوسن، توماس گینزبارو، فانتین لاتور، جیمز انسور، گویا و...

ادامه مطلب: گردهمایی نقاشان جهان در «باغ مشاهیر»
درآستانه نمایشگاه کتاب منتشر شد: اسیر سیاست؛ سیری در اعتراض‌های احمد شاملو و فروغ فرخزاد

بررسی انتقاد و اعتراض در آثار احمد شاملو و فروغ فرخزاد در قالب یک کتاب منتشر شد.

«اسیر سیاست» نام کتابی است به قلم محمدطاهر شیراوند که به کنکاش در شعرهای این دو شاعر سرشناس معاصر از دو منظر انتقاد و اعتراض پرداخته است.

در این کتاب، پس از ارایه‌ی تصویری از احمد شاملو، انتقاد و اعتراض در آثار او، از منظر انتقاد و اعتراض سیاسی، انتقاد و اعتراض اجتماعی، انتقاد و اعتراض نسبت به سنت، انتقاد و اعتراض نسبت به تباهی ارزش‌ها، و انتقاد و اعتراض نسبت به خویشتن خویش بررسی شده است.

همچنین در بخش دیگری از کتاب، پس از ارایه‌ی تصویری از فروغ فرخزاد، انتقاد و اعتراض در آثار این شاعر معاصر نیز از منظر انتقاد و اعتراض سیاسی، انتقاد و اعتراض اجتماعی، انتقاد و اعتراض نسبت به تباهی ارزش‌ها، انتقاد و اعتراض نسبت به قدرت پدرسالار، و انتقاد و اعتراض نسبت به سنت، بررسی و تحلیل شده است.

در ابتدای کتاب «اسیر سیاست»  که در 295 ازسوی نشر آرادمان به بهای 22500 تومان منتشر شده و در نمایشگاه کتاب هم عرضه خواهد شد، آمده است:

« اگرچه نفس هنر، خود به خود در هنرمند تعهد ایجاد می‌کند، یعنی تعهد نسبت به خود هنر، اما در بعضی هنرمندان تعهد دیگری نیز ایجاد می‌کند که تعهد به اجتماع و انسان و انسانیت است و معمولاً هنرمند متعهد به این نوع هنرمندان اطلاق می‌شود. به عبارت به‌قول روژه باستید، دیگر مدت‌هاست دریافته‌ایم که هنر یک بازی ساده‌ی شخصی بی‌نتیجه نیست،  بلکه بر زندگی جمعی انسان‌ها اثر می‌گذارد و می‌تواند سرنوشت جوامع انسانی را دگرگون کند. اما این نکته یکی از جنبه‌های مسئله است. جنبه‌ی دیگر این است که باید از خود بپرسیم، آیا این رابطه دوسویه نیست و آیا هنر خود یک فرآورده‌ی زندگی جمعی انسان نیست و سرنوشت آن وابسته به سرنوشت جوامع انسانی نیست؟»

سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران از 13 تا 23 اردیبهشت‌ماه در محل شهر آفتاب برگزار خواهد شد.
کارگاه مجازی نویسندگی

چه طور می شه برج ایفل رو دزدید؟
و یه جای امن قایمش کرد؟
کارگاه مجازی نویسندگی
نویسندگی فقط هنر بازآفرینی جهان و خلق داستان نیست، مسیر بی پایان کشف لحظه های زندگی ست، تجربه و کشف هزار راه مختلف  که برای دیدن یک واقعیت ساده و بی نظیر وجود داره.
در پایان این دوره شاید بتونیم توی آپارتمان یه بچه زرافه بزرگ کنیم و زندگی اون جوری که بیشتر دوست داریم پیش بره.
مجری و مدرس: علیرضا ایرانمهر
برای آشنایی با شرایط کارگاه و ثبت نام به این نشونی پیام بدین:
@alirezairanmehr2

@hafezkk
دیدار و گفتگو با محمدرضا باطنی

پنجشنبه بیست و چهارم فروردین ساعت نه صبح در محل کتابفروشی اینده نشست دیدار و گفتگو با استاد دکتر باطنی برگزار می شود . در این نشست دکتر باطنی به سوالات دانشجویان و علاقمندان رشته زبانشناسی،ترجمه، ویرایش و مسایلی همچون رابطه مغز و تفکر پاسخ میدهند و سیروس علینژاد در این جلسه گفتگو با ما خواهند بود.

دکتر محمدرضا باطنی متولد 1313 در اصفهان است. تا ششم ادبی را در اصفهان گذراندند. سال 1336 دانشجوی سال اول زبان انگلیسی دانشسرای عالی می‌شوند. در سال 1339 موفق به اخذ درجة‌ لیسانس در زبان انگلیسی می‌شوند. به موجب قانون آن روزگار کسانی که شاگرد اول می‌شدند می‌توانستند به خارج از کشور برای ادامة ‌تحصیل بروند. در انگلستان در دانشگاه لیدز (Leeds) ادامة تحصیل دادند و موفق به دریافت «دیپلم بعد از لیسانس با درجة‌ ممتاز» شدند و همچنین در سال بعد موفق به دریافت درجة‌ فوق‌لیسانس (M.A.) در زبان‌شناسی با گرایش ادبیات از همان دانشگاه می‌شوند و بقیة کار دانشگاهی دکتر باطنی را در دانشگاه تهران عرض کردم. کارنامة پژوهش‌ها و تألیفات دکتر باطنی در حوزة‌ مسائل تئوریک زبان‌شناسی تاکنون در هشت جلد منتشر شده است که مهم‌ترین اثر که بیش از چهل و پنج سال است در تمامی مراکز دانشگاهی تدریس می‌شود کتاب «توصیف ساختمان دستوری زبان فارسی» ایشان است که به چاپ بیست و هشتم رسیده است. و دو ترجمه از رابرت هال و مانفرد بی‌یرویش در حوزة زبان‌شناسی از دیگر آثار استاد است.

دورة ‌دیگر زندگی علمی دکتر باطنی از سال 1364 در «مؤسسة فرهنگ معاصر» آغاز می‌شود که هفت سال آن صرف تألیف و تدوین «فرهنگ دوزبانة ‌انگلیسی ـ فارسی» شد که سرانجام در بهمن‌ماه 1371 به پایان رسید. پس از آن همکاری دکتر باطنی با «مؤسسة فرهنگ معاصر» ادامه یافته است که حاصلش بیست و یک جلد کتاب بسیار مهم در حوزة فرهنگ‌های دوزبانه است. فرهنگ‌هایی همچون «فرهنگ انگلیسی ـ ‌فارسی»، «فرهنگ فعل‌های گروهی»، «فرهنگ همایندها»، «فرهنگ اصطلاحات و عبارات رایج فارسی»، «واژه‌نامة ‌روان‌شناسی و... دیدار و گفتگو با استاد باطنی طبق معمول در محل کتابفروشی اینده واقع در بنیاد موقوفات افشار در نه صبح روز پنجشنبه بیست و چهارم فروردین ماه برگزار می شود

 
نخستین کتاب به زبان فارسی درباره تاریخچه و آینده اکسپوهای جهانی

نخستین کتاب به زبان فارسی درباره تاریخچه و آینده اکسپوهای جهانی از 1851 تا 2020 میلادی، در موزه‌ اکسپو و کتابخانه‌ تخصصی بی آی ئی ثبت می‌شود.

دو نسخه از کتاب «دنیای شیشه‌ای» (اکسپوهای جهانی از 1851 میلادی) تالیف علیرضا بهرامی، طی نشستی با حضور مهرداد اسکویی – هنرمند فیلمساز و عکاس – به مسؤولان دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها تحویل داده شد؛ تا نسخه‌ای از آن در موزه‌ اکسپو و نسخه‌ دیگر، در کتابخانه‌ تخصصی این نهاد جهانی ثبت شود.

ادامه مطلب: نخستین کتاب به زبان فارسی درباره تاریخچه و آینده اکسپوهای جهانی