منشور اخلاقی و شرایط عضویت در کانون فرهنگی چوک

به نام خدا

توجه: هدف اصلی کانون فرهنگی چوک این است که آثار همه نويسندگان و شاعران و هنرمندان را در سايت منتشر مي كند و براي انتشار آثار، نيازي به عضويت در كانون نيست. براي نحوه ارسال آثار به بخش ارتباط با ما مراجعه فرماييد.

عضویت نوع اول: همه نويسندگان و شاعرانی كه تمايل به عضويت دارند بايد توانايي همكاري با ماهنامه ادبيات داستاني چوك یا فصلنامه شعرچوک در زمينه‌های ارائه مقاله، نقد، يادداشت و ترجمه داستان یا ترجمه مقاله، نقد فیلم و تئاتر، تحلیل و بررسی داستان، فیلم و تئاتر به صورت ماهیانه برای ماهنامه و فصلی برای فصنامه را داشته باشند و همكاري به صورت دايمي باشد. کافی است در یکی از این موارد کانون را همراهی کنید.

عضويت نوع دوم: گذراندن حداقل يك دوره‌ي آموزشي «آكادمي كانون فرهنگي چوك» و سپس عضو رسمي كانون فرهنگي چوك محسوب شده و مي‌توانيد از مزاياي عضويت در اين كانون بهره‌مند شوند. براي اطلاع از برنامه هاي آكادمي كانون فرهنگي چوك اينجا را كليك كنيد.


تعهدات «كانون فرهنگي چوك» براي اعضا

1- كانون فرهنگي چوک درقبال اعضا موظف است که آثارشان را در سايت‌، نشریه الکترونیک ادبيات‌داستاني و دیگر نشریات در صورت امکان منتشر کند و در جهت معرفی اعضا کوشا باشد.

2-     اولويت نمايش آثار در اين كانون مختص به اعضاي كانون بوده و كانون فرهنگي چوك حمايت كامل خبري و تبليغاتي از فعاليت‌هاي هنري اعضا را به عهده خواهد داشت و در نشر و نقد و معرفي آثار اعضا كوشا باشد.

3-    كانون نسبت به برگزاري جلسات رونمايي آثار اعضا در جشن سال چوك يا ديگر مراسم‌ها تلاش خود را خواهد كرد.

4- آثار منتشر شده اعضا به مدت يك ماه در سايت به صورت رايگان جهت تبليغ به نمايش گذاشته مي‌شود.

5- بهترين داستان‌ها و اشعار اعضا در پايان هرسال به صورت مجموعه اثر به صورت pdf يا چاپي منتشر خواهد شد. این کانون تا به حال دو مجموعه داستان گروهی به چاپ رسانده است.


تاريخچه و منشور اخلاقي «كانون فرهنگي چوك»

«كانون فرهنگي چوك» درسال 85 با نام «انجمن داستاني چوك» توسط عده‌اي جوان فعال شروع به كار كرد و در شهريورماه سال 89 اولين نشريه الكترونيك پي‌دي‌اف داستاني ايران را منتشر كرد که  این فعالیت، مستمر ادامه دارد و علاوه بر آن فصلنامه شعر چوک از سال 93 فعالیت خود را شروع کرده كه این ماهنامه‌ها و فصلنامه‌ها به 100/000 مخاطب فارسي زبان در سراسر دنيا ايميل مي‌شود. از شهريور ماه سال 90 اين انجمن فعاليت خود را به صورت گسترده‌تر و با عنوان «كانون فرهنگي» آغاز كرده است. در طي اين سال‌ها، اعضاي انجمن نزديك به 50 اثر منتشركرده و در بيش از 40 جشنواره و جايزه ادبي حائز مقام شده‌اند. براي اطلاع از كليه فعاليت‌هاي كانون فرهنگي چوك اينجا را كليك كنيد. تمام فعاليت اين انجمن به دوراز سياست، باندبازي و رفيق‌بازي بوده و هست و همه چيز با مفهوم واقعي ادبيات و فرهنگ و هنر همراه خواهد بود.

كانون فرهنگي چوك تشكيلاتي «مجازي و حقيقي» است. گرد‌همايي مجازي توسط سايت صورت مي‌گيرد. جلسات آكادمي كانون فرهنگي چوك به صورت اينترنتي و براي اعضايي كه توانايي حضور داشته باشند به صورت حضوري مي‌باشد. جلساتي به صورت تفريحي و ادبي در روزهاي تعطيل درمكان‌هاي تفريحي تهران برگزار مي‌كنيم كه مكان و زمان اين گردهمايي نيز درسايت اطلاع رساني مي‌شود. در سال دو جشن همگانی برگزار می­شود، اول جشن سال چوک که در شهریور برگزار می‌شود و همایش روز جهانی داستان کوتاه که در بهمن ماه برگزار می­شود. درصورت موافقت با شرايط زير، پذايراي شما هستيم.

1- «كانون فرهنگي چوك» متعلق به هيچ سازمان، دسته، نهاد، گروه ويا حزبي نيست و برخاسته از تلاش عده‌اي جوان دوستدار ادبيات است كه قصد دارند براي اعتلاي فرهنگ و ادبيات كشور تلاش كنند و انگيزه‌اي براي اعضا و ديگران بيافرينند. اين كانون خود را ملزم به رعايت قوانين و مقررات ملي مي‌داند. در اين كانون هيچ­كس حق توهين به كسي را ندارد. عقايد ادبي و فرهنگي همه قابل احترام است. عنوان كردن عقايد مذهبي و ملي و حزبي و كنش‌هاي تبليغاتي غيرادبي و غيرفرهنگي در اين كانون ممنوع است و شما فقط مي‌توانيد عقايد خود در رابطه با ادبيات و فرهنگ را عنوان نماييد. باهر حركتي خارج از فضاي فرهنگ و هنر و ادبيات به شدت برخورد مي‌شود.

2-    در مقوله نقد وبررسي آثار، هنرمند بايد به نقد ديگران احترام بگذارد. هركس ازمنظري به نقد وبررسي اثر مي‌پردازد. درست يا غلط، به عهده هنرمند است كه بپذيرد يا رد كند. هنرمندي كه اثرش در سايت به نمايش درمي‌آيد حق دفاع از اثرش را ندارد. دبير هر انجمن درصورت لزوم از اثر دفاع خواهد كرد. در آخرين روز نمايش اثر به هنرمند هم فرصت داده خواهد شد كه به نقدهاي ارائه شده در نهايت ادب و احترام پاسخگو باشد.

3- كليه نقدها و نظرات و اعتراض‌هاي خود در رابطه با مديريت و عملكرد دبيران را مي‌توانيد به صورت تلفني،‌ايميل يا كامنت با مدير سايت در ميان بگذاريد. كانون در قبال مسائل شخصی، خانوادگی و رفاقتی اعضا و هرچیزی درخارج ازحوزه هنر و فرهنگ و ادبيات، هیچ وظیفه و مسئوليتي ندارد و هيچ‌گاه پاسخ‌گوي چنين مسائلي نخواهد بود.

4- عضويت شما در اين کانون يك تعهد ادبي- اخلاقي به خودتان و ديگران مي‌باشد. وقتي اثري در سايت قرار مي‌گيرد، هنرمند از تمامي اعضاي كانون انتظار نقد ونظر دارد تا نقاط ضعف و نقاط قوت خود را بهتر بشناسد.

  5-   درصورتي كه با توجه به موارد بالا قصد عضويت در اين كانون را داريد و مي‌توانيد مسئوليت بخش يا صفحه خاصي را در ماهنامه ادبيات داستاني چوك یا فصلنامه را به عهده بگيريد، طي ارسال ايميلي به دبير كانون به آدرس تمايل به همكاري خود را اعلام بفرماييد. دوست گرامي براي قبول و يا رد شرايط، شما مختار هستيد و در صورتي كه شرايط را قبول كرديد ملزم به رعايت آن مي‌باشيد. اين شرايط جهت جلوگيري از هرگونه شبهه خدمتتان ارائه مي‌شود. درصورتي كه با توجه به موارد بالا توانايي همراهي و همكاري با ما را داريد از همكاري با شما بسيار خوشحال خواهيم شد.

پيشرفت شما هدف اصلي اين كانون است.

باتشكر

مهدي رضايي- دبيركانون فرهنگي چوك

نظرات ...

 • بهزاد گرانمایه (طائر)

  ارسال شده در 2016-07-03 08:08:00

  شاعرم ؛ از قبیله ی عشق ...

  جواب به این نظر

 • علی عبداللهی

  ارسال شده در 2014-01-21 19:21:47

  همین فردا
  یا
  پس فردا
  اسبم را
  زین خواهم کرد
  برای دویدن
  آخر
  پاییز
  دخترکِ همسایه
  سرما خورده است
  سرما

  ز92/اصفهان

  جواب به این نظر

 • مرضیه عابد

  ارسال شده در 2013-01-03 15:26:57

  بسیار عالی
  سپاس

  جواب به این نظر

 • نادیا میرسنبل

  ارسال شده در 2012-05-03 00:14:50

  نظرم اوکیِ

  جواب به این نظر